неділя, 21 грудня 2014 р.

Конституційне право (до презентації Конституційне право)


Конституційне право 
Мета: сформувати поняття конституційного права та охарактеризувати конституційно-правові відносини,визначити основні етапи розвитку української державності та пам'ятки правової культури відповідних  історичних періодів; проаналізувати види конституцій та структуру Конституції України,охарактеризувати особливості політичного режиму, форми правління та адміністративно-територіального устрою України. Удосконалити вміння роботи з документами, таблицями та схемами. Виховати почуття поваги до законів України та Конституції України, як основного закону держави.
Обладнання: підручник з правознавства 10 клас, Конституція України, мультимедійна презентація "Конституційне право", відео "Конституція Пилипа Орлика" та "Конституційний процес в незалежній Україні", роздатковий матеріал.
Основні поняття: Конституція України, конституційне право, державний лад.
Тип уроку: комбінований


Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Що таке юридична відповідальність? (специфічні правовідносини між правопорушником і державою, що характеризується засудження протиправного діяння і суб'єкта правопорушення та покладанням несприятливих наслідків за скоєне правопорушення)
Які існують види юридичної відповідальності? (Дисциплінарна, матеріальна, адміністративна, кримінальна, цивільно-правова, конституційна )
Назвіть ознаки юридичної відповідальності (підстава – правопорушення, реалізується через застосування заходів державного примусу, негативні наслідки для правопорушника)
Назвіть обставини, що виключають юридичну відповідальність (необхідна оборона, крайня необхідність, казус, непереборна сила, неосудність, уявна оборона, затримання особи що вчинила злочин, фізичний або психічний примус, виконання наказу або розпорядження)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу з планом:
     1. Загальна характеристика конституційного права.
2. Основні етапи розвитку української державності.
3. Конституція України та її особливості
4. Державний лад України.

Розгадування кросворду
1.Зареєстроване згідно з Законом України добровільне об'єднання громадян — прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
2. Форма безпосередньої демократії в процесі якої шляхом голосування народ або певна його вирішує найважливіші питання державного та суспільного життя. 
3. Випадкова дія, яка має зовнішні ознаки правопорушення, але позбавлена елементів вини, отже і не тягне за собою юридичну відповідальність
4. Форма державного правління, за якої верховні органи державної влади обираються на певний термін
5. Нормативно-правовий акт, який має вищу юридичну силу, приймається законодавчим органом держави або референдумом в особливому порядку та регулює найважливіші суспільні відносини шляхом установлення загальнообов'язкових правил поведінки та відповідальності за порушення цих правил.
6. Угода двох або більше осіб спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків
7. Вищий колегіальний, загальнонаціональний представницький виборний законодавчий орган держави
8. Стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, один з державний символів України
9. Особа, які згідно міжнародного права, має одночасну належність до громадянства двох або більше держав.
10. Передбачене кримінальним законом суспільне небезпечне діяння (дія чи бездіяльність), що посягає на суспільний лад України, його політичну та економічну системи, власність, особу, політичні, трудові, майнові та інші права і свободи громадян, а також суспільно-небезпечне діяння, яке посягає на правопорядок.
11. Точне, своєчасне і неухильне додержання встановлених правовими та іншими соціальними нормами правил поведінки в державному і суспільному житті
Розв'язка анаграми
                
Розповідь вчителя
Конституційне право — галузь, яка є сукупністю норм, що закріплюють основи конституційного ладу в Україні, правовий статус людини і громадянина, регулюють суспільні відносини, пов’язані з формуванням та діяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування
Предметом конституційного права є найважливіші суспільні відносини, які складаються в процесі організації та здійснення державної влади.
Методи за якими здійснюється конституційне право:
Установлення (закріплює повноваження) діяльність рахункової палати
Зобов'язання (надає обов'язку) кожен зобов'язується дотримуватись законів
Дозволяння (дає можливість діяти) надає право
Заборони (забороняє діяння) заборонена цензура, заборона озброєних бандформувань.
Джерела Конституційного права: робота з підручником сторінка 150-151, де учні самостійно з'ясовують джерела конституційного права
Конституційно правові відносини:
об'єкт - явища, матеріальні чи нематеріальні блага (народний суверенітет, державна територія, символіка, земля, бюджет)
суб'єкт – особи, спільноти людей, органи, організації
зміст – Суб'єктивні права та юридичні обов'язки Можливість вільно діяти в певних, визначених нормою межах або установлена вимога діяти певним чином
Робота в парах. Із запропонованих термінів учні самостійно відзначають об'єкт, суб'єкт та зміст конституційно-правових відносин

Вчитель. таким чином ми фактично здійснили загальну характеристику конституційного право. Проте що більш дізнатися про конституційне право в Україні нам потрібно здійснити екскурсію в минуле та спробувати пригадати основні періоди історії України та визначити джерела права відповідних періодів. Щоб нам було легше пригадати спробуємо заповнити таблицю "Основні етапи розвитку української державності"
Робота з таблицею
Складання синхроністичної таблиці  "Основні етапи розвитку української державності" на основі наявних в учнів знань та з використанням тексту підручника (с. 81–83).
Давні слов'яни – звичаєве право
Київська Русь та Галицько-Волинське князівство – Устав земляний (В.Великий), Руська правда (Я. Мудрий), Правда Ярославовичів (Ізяслав, Святослав, Всеволод), Устав Володимира Мономаха тощо
Українські землі в складі Литви та Польщі, а згодом Речі Посполитої  – Литовські Статути (1529, 1566, 158Третій статут вже був для Речі Посполитої (Посполите право)
Гетьманщина – Зборівський мир, Білоцерківський мир, Березневі статті, статті то договори які підписували гетьмани і московський царі про розподіл політики в Гетьманщині. Найвизначнішою пам'яткою стали "Пакти і Конституції законів і вольностей війська запорізького" 1710 р.
Українські землі в складі двох імперій (Російської та Австрійської) – оскільки держави українці не мали то важко назвати правові документи які сприяли державотворенню, але можна віднести програмні документи декабристів, Кирило-Мефодіївського братства, програми перший українських політичних партій тощо.
Українська народна республіка – серед великої кількості документів уваги заслуговують 4 універсали, які стали основою правової думки молодої держави.
Радянські конституції 1919, 1929, 1937, 1978 рр.
Правові акти Української держави на шляху до незалежності. 
• 16 липня 1990 р. — Декларація про державний суверенітет України.
• 24 серпня 1991 р. — Акт проголошення незалежності України.
• 1 грудня 1991 р. — Референдум про підтвердження Акта проголошення незалежності.
• 28 червня 1996 р. — прийняття Конституції України.
Перегляд відео "Конституційний процес сучасної України"

Загальна характеристика Конституції України
Розповідь вчителя: структура Конституції (Преамбула (вступ), 15 розділів, 161 стаття, 14 перехідних положень);
Проаналізувавши Конституцію України, варто зазначити що протягом історії термін конституції зустрічається понад 2 тисячі років спочатку в Стародавньому Римі, згодом  в Греції, протягом середньовіччя, нового і новітнього часу. Зважаючи на велику кількість конституції, та з метою їх більш детальнішого вивчення, конституції зазвичай класифікують за такими критеріями:
Робота з схемою.
 Виходячи з даної схеми спробуємо більш детальніше охарактеризувати конституцію України.
Розповідь вчителя
Проте для повноцінного вивчення конституційного права, нам потрібно з'ясувати державний лад, який закріплює Конституція України 1996 року.
 Державний лад – це устрій країни, що виражається у характері політичних відносин між людиною і державою в процесі управління (політичний режим), у способах організації вищих державних органів (форма правління) та в адміністративно-територіальному розподілі держави (форма територіального устрою).
Робота з документом
На основі першого розділу Конституцій потрібно визначити політичний режим, форму правління та форму територіального устрою України згідно конституції 1996 року.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Закріплення вивченого матеріалу у формі запитань так-ні: (можна у формі запитань, у формі правознавчого диктанту або підняття червоних та зелених карточок)
1.     Конституційне право регулює найважливіші суспільні відносини, які складаються в процесі організації та здійснення державної влади? (так)
2.     Методами конституційного права є метод установлення, зобов'язання, дозволяння, заборони? (так)
3.     Україна – авторитарна держава? (ні)
4.     В Україні конституція була прийняти 28 червня 1996 року? (так)
5.     Литовських статутів було 3? (так)
6.     Конституція Пилипа Орлика прийнята 1710 року? (так)
7.     Суб'єктом конституційно-правових відносин є бюджет? (ні)
8.     Конституція України є тимчасовою і дарованою? (ні)
9.     Україна за формою правління є республікою? (так)
10.                       Останньою радянською Конституцією була 1978 року? (так)
11.                       Посполите право було прийнято в Гетьманщині? (ні)
12.                       Руську правду склав Ярослав Мудрий? (так)

Перегляд відео "Конституція Пилипа Орлика" (якщо буде час).
Ø Вивчити §14
Ø Виконати письмово тестові завдання на ст. 160-161
Ø Зважаючи на часті політичні перипетії останніх десяти років Конституція України доповнювалась та змінювалась 2004, 2010 та 2014 року.  Спробуйте з'ясувати які відбулись зміни та з чим вони були пов'язані.
Ø Творче завдання: “Чи можна вважати конституцію Пилипа Орлика першою демократичною конституцією в світі?”. Відповідь обґрунтуйте


Немає коментарів:

Дописати коментар