неділя, 30 листопада 2014 р.

КОРОТКИЙ ЮРИДИЧНИЙ СЛОВНИК
З ПРОБЛЕМИ ЗАХИСТУ ОСОБИСТИХ ПРАВ

Автор1) фізична особа, творчою працею якої створено твір; 2) людина, творчою працею якої створено промисловий промисловий зразок; 3) фізична особа, творчою працею якої створено твір (документ).
Адміністративне правопорушення (проступок) протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, соціалістичну власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративне стягнення міра відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання радянських законів, поваги до правил соціалістичного співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Акти громадянського стану − засвідчені державою факти народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові. Вони є юридичними фактами, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення певних прав та обов'язків.




Акціонер − власник іменних акцій, зареєстрований в реєстрі акціонерів акціонерного товариства.
Альтернативна служба − державна служба поза Збройними Силами чи іншими військовими формувачами що запроваджується замість проходження військової служби.
Апарат органів виконавчої влади − організаційно поєднана сукупність структурних підрозділів і посад, які призначені для здійснення консультативних чи обслуговуючих функцій щодо виконання відповідними органами закріплених за ними повноважень (компетенції). До особового (персонального) складу апарату органів виконавчої влади відносяться державні службовці та інші працівники апарату.
Асоційований член кооперативу − фізична чи юридична особа, що зробила пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі.
Аудіовізуальний твір − твір, який складається з набору пов'язаних між собою зображень, що створюють відчуття руху, із супроводжуючим звучанням або без нього, який можна бачити, а за наявності супроводжуючого звучання чути. До аудіовізуальних творів належать кінематографічні та інші  виражені засобами,, аналогічними кінематографії, такі як телевізійні  та інші способи фіксації зображень із супроводжуючим звучанням на магнітних плівках , платівках, дисках тощо.
Багатодітна сім’я − сім'я, що складається з батьків (або одного з батьків) і трьох та більше дітей
Безпека − відсутність неприпустимого ризику, пов'язаного з можливістю завдання будь-якої шкоди для життя, здоров'я та майна громадян, а також для навколишнього природного середовища.
Безпека інформації − захищеність інформації від несанкціонованих дій (випадкових чи навмисних), .що призводять  до модифікації , розкриття  чи зруйнування даних.
Безпека праці − стан умов праці, при якому виключено дію на працівників небезпечних і шкідливих  виробничих факторів.
Безпека харчових продуктів − відсутність токсичної, канцерогенної, мутагенної, алергенної чи іншої несприятливої для організму людини дії харчових продуктів при  споживанні у загальноприйнятих кількостях, межі яких встановлюються Міністерством охорони здоров'я України.
Безпритульні діти − діти, які були покинуті батьками, самі залишили сім'ю або дитячі заклади, де вони виховувались, і не мають певного місця проживання.
Безробітні − працездатні громадяни працездатного віку, які з незалежних від них причин не мають заробітку (або інших передбачених чинним законодавством доходів) через відсутність підходящої роботи, зареєстровані у державній службі зайнятості, дійсно шукають роботу та здатні приступити до праці.
Благодійна діяльність − безкорислива діяльність благодійних організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності.
Благодійна організація − недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом.
Благодійники − фізичні та юридичні особи, які здійснюють благодійництво в інтересах набувачів благодійної допомоги.
Благодійництво − добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги; специфічними формами благодійництва є меценатство і спонсорство.
Близькі родичі − 1) батьки, дружина, діти, рідні брати і сестри, дід, баба, внуки; 2) батьки, дружина (чоловік), діти, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки, посягання на життя, здоров'я, житло і майно яких перешкоджає виконанню працівниками суду і правоохоронних органів покладених на них законом обов'язків і здійсненню наданих прав.
Близькі члени родини − чоловік або дружина фізичної особи, прямі родичі (діти або батьки) як фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, а також чоловік або дружина будь-якого прямого родича фізичної особи або її чоловіка (дружини).
Важкість праці − характеристика трудового процесу, що показує переважне навантаження на опорно-руховий апарат і функціональні системи (серцево-судинну, дихальну та інші), які забезпечують його діяльність.
Виконавча влада − одна з трьох гілок державної влади, яка відповідно до конституційного принципу поділу державної впади покликана розробляти і втілювати державну політику щодо забезпечення виконання законів, управління сферами суспільного життя, насамперед державним сектором економіки. У відносинах із законодавчою і судовою владою вона користується певною самостійністю.
Винагородження − містить у собі звичайну, основну чи мінімальну заробітну плату або звичайну, основну чи мінімальну платню та всяку іншу винагороду, надану прямо чи не прямо, в грошах або в натурі підприємцем трудівникові внаслідок виконання останнім якоїсь роботи. ;
Винахідник − людина, творчою працею якої створено винахід (корисну модель).
Відповідальна особа − працівник, що відповідно до своїх службових обов'язків виконує оформлення первинної транспортної документації згідно з вимогами даної Інструкції (диспетчер, механік, бухгалтер, комірник та ін.), або інший працівник, якому доручена ця робота наказом по підприємству, або письмовим розпорядженням керівника.
Відповідач − підприємства та організації, яким пред'явлено позовну вимогу.
Відстрочка − відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається арбітражним судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому арбітражним судом визначено певний термін звільнення приміщення, повернення майна тощо.
Вкладник − фізична особа (резидент або нерезидент), яка має вклад у комерційному банку, що сплачує збори до фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Власник акцій − фізична або юридична особа, що володіє, користується та розпоряджається акціями на підставі права власності.
Власність − включає власність будь-якого виду, матеріальну власність чи власність, виражену в правах, рухоме чи нерухоме майно і правові документи або документи, які підтверджують право на таку власність чи частку в ній.
Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність − втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, проституцією, азартними іграми, а так само використання неповнолітніх для цілей паразитичного існування.
Громадська догана − публічне висловлення судом догани винному з доведенням про це в необхідних випадках до відома громадськості через пресу або іншим способом.
Громадська організація − об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Громадяни України − 1) особи, які на момент набрання чинності цим Законом проживали в Україні, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять, які не є громадянами інших держав і які не заперечують проти набуття громадянства України; 2) особи, які працюють за державним направленням, проходять військову службу, навчаються за межами України або виїхали на законних підставах на постійне проживання до іншої країни за умов, якщо вони народилися чи довели, що постійно проживали в Україні до моменту виїзду за кордон, не перебувають у громадянстві інших держав і не пізніш, як через п'ять років після набрання чинності цим Законом виявили бажання стати громадянами України; 3) особи, які набули громадянства України відповідно до цього Закону.
Громадянин України − особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України
Громадянство України − правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках
Дезертирство − залишення військової частини або місця служби з метою ухилитися від військової служби, а так само нез'явлення з тією ж метою на службу при призначенні, переводі, з відрядження, з відпустки або з лікувального закладу, вчинене військовослужбовцем строкової служби.
Депутатський запит − 1) вимога народного депутата України, яка заявляється на сесії Верховної Ради України до підконтрольних і підзвітних їй органів та посадових осіб, дати офіційну відповідь з питань, віднесених до їх компетенції, якщо його попередні депутатські звернення до них не були задоволені; 2) заявлена попередньо або на пленарному засіданні Ради вимога депутата до голови, заступника голови Ради, виконавчого комітету, керівників, відділів, управлінь та інших органів виконавчого комітету, до керівників підприємств, установ і організацій, розташованих на території Ради, незалежно від форм власності, а також до глави відповідної місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів, управлінь та інших служб місцевої державної адміністрації вирішити питання, дати офіційне роз'яснення або викласти позицію з питань, що мають суспільне значення і належать до відання Ради.
Державна молодіжна політика − системна діяльність держави у відносинах з особистістю, молоддю, молодіжним рухом, що здійснюється в законодавчій, виконавчій, судовій сферах і ставить за мету створення соціально-економічних, політичних, організаційних, правових умов та гарантій для життєвого самовизначення, інтелектуального, морального, фізичного розвитку молоді, реалізації її творчого потенціалу як у власних інтересах, так і в інтересах України.
Державні соціальні гарантії − встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму
Державні соціальні стандарти − встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій
Дитина − 1) особа віком до 18 років; 2) особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Дитина, розлучена з сім’єю − особа віком до вісімнадцяти років, яка прибуває чи прибула на територію України без супроводу батьків чи одного з них, діда чи баби, повнолітніх брата чи сестри, або опікуна чи піклувальника, призначених відповідно до законодавства країни походження біженців, або інших повнолітніх осіб, які до прибуття в Україну добровільно чи в силу звичаю країни походження біженця взяли на себе відповідальність за виховання дитини.
Дитина-біженець − дитина-іноземець (іноземний громадянин чи особа без громадянства), якій у порядку та на підставах, визначених Законом України "Про біженців" ( 3818-12 ), надано статус біженця.
Дитина-інвалід − дитина зі стійким розладом функцій організму, спричиненим захворюванням, травмою або вродженими вадами розумового чи фізичного розвитку, що зумовлюють обмеження її нормальної життєдіяльності та необхідність додаткової соціальної допомоги і захисту.
Дитина-сирота − дитина, в якої померли чи загинули батьки
Дитинство − період розвитку людини до досягнення повноліття; охорона дитинства - система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку дитини та захисту її прав
Дитячий будинок сімейного типу − окрема сім'я, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування
Дитячі громадські організації − об'єднання громадян віком від 6 до 18 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать законодавству, та соціальне становлення як повноправних членів суспільства.
Діти, позбавлені батьківського піклування − діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також підкинуті діти, діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовились батьки, та безпритульні діти.
Добровільні пожертвування − внески підприємств або громадян на загальносуспільні потреби, а також до неприбуткових організацій, створених згідно з законодавством про об'єднання громадян, а саме: внески до Державного бюджету України, місцевих бюджетів у разі, якщо такі внески використовуються у межах загальних асигнувань бюджету і не пов'язані прямо чи побічно із збільшенням прибутку таких підприємств або громадян; внески до неприбуткових організацій, створених для здійснення релігійної, екологічної, оздоровчої, культурної, освітньої, наукової та благодійної діяльності, в. разі, якщо дальність таких неприбуткових організацій не пов'язана прямо чи побічно із збільшенням прибутку таких підприємств або громадян, та якщо доходи таких неприбуткових організацій формуються виключно з добровільних пожертвувань.
Довідка про прийняття скарги до розгляду − документ, який засвідчує законність перебування особи на території України на період розгляду скарг про відмову у прийнятті заяви про надання статусу біженця або про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця в Україні і є дійсним для реалізації прав і виконання обов'язків, передбачених цим Законом та іншими законами України
Довіреність − письмове уповноваження, яке видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Договір страхування − письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку виплатити страхову суму або відшкодувати завданий збиток у межах страхової суми страхувальнику чи іншій особі, визначеній страхувальником, або на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені терміни та виконувати інші умови договору.
Доказова документація − документація, що містить об'єктивні докази відповідності встановленим вимогам.
Документ − передбачена законом матеріальна форма одержання, зберігання, використання і поширення інформації шляхом фіксації її на папері, магнітній, кіно, відео, фотоплівці або на іншому носієві.
Домогосподарство − сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати у родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких з цих стосунків, або бути і в тих, і в інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи.
Допризовники − особи, які проходять допризовну підготовку до приписки їх до призовних дільниць.
Жертва насильства в сім’ї − член сім'ї, який постраждав від фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства з боку іншого члена сім'ї.
Житло − приміщення, же призначене для постійного чи тимчасового проживання людей (приватний будинок, квартира, кімната в готелі, дача, садовий будинок тощо), а також ті його складові частини, які використовуються для відпочинку, зберігання майна або задоволення інших потреб людини (балкони, веранди, комори тощо).
Житлова зона − дворові території, а також частини населених пунктів, позначені відповідним дорожнім знаком.
Житловий фонд − жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР.
Законні представники − 1) батьки, опікуни, піклувальники даної особи або представники тих установ і організацій, під опікою чи опікуванням яких вона перебуває; 2) батьки, усиновителі, батьки-вихователі, опікуни, піклувальники, представники закладів, які виконують обов'язки опікунів і піклувальників; 3) батьки (усиновителі), опікуни або інші особи, уповноважені законом представляти інтереси осіб, які страждають на психічні розлади, у тому числі здійснювати захист їх прав, свобод і законних інтересів при наданні їм психіатричної допомоги.
Законні представники дитини, розлученої з сім’єю − орган опіки і піклування, батьки-вихователі, опікуни чи піклувальники, призначені відповідно до законодавства України, представник дитячого будинку чи школи-інтернату, іншого дитячого закладу, де дитина перебуває на вихованні.
Законні представники недієздатної особи − опікуни.
Законні представники неповнолітньої особи, яка не досягла вісімнадцяти років − батьки, усиновителі, дід чи баба, повнолітні брат чи сестра, опікуни чи піклувальники, призначені такими до прибуття в Україну, інші повнолітні особи, які до прибуття в Україну добровільно чи в силу звичаю країни походження біженця взяли на себе відповідальність за виховання дітей.
Запит − письмова заява (запит), складена заявником, яка засвідчує потребу та мету одержання витягу з бази даних.
Заява (клопотання) − звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення  діяльності.
Звернення громадян − викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарга.
Зловживання опікунськими правами і залишення підопічних дітей без нагляду і допомоги − використання опіки з корисливою метою на шкоду підопічному (заняття жилої площі, використання майна, яке залишилося після смерті батьків, тощо) або залишення підопічних дітей без нагляду і необхідної матеріальної допомоги.
Злочин − передбачене кримінальним законом суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), що посягає на суспільний лад України його політичну і економічну системи, власність, особу, політичні, трудові, майнові та інші права і свободи громадян, а так само інше передбачене кримінальним заковом суспільно небезпечне діяння, яке  посягає на правопорядок.
Зобов’язання −  в силу зобов'язання одна особа (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, як-от: передати майно, виконати роботу, сплатити гроші та інше або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Ідентифікаційний номер − цифровий код, що складається із десяти символів (присвоюється кожній особі згідно з визначеною системою кодування, на підставі даних про дату народження та стать особи).
Ідентифікація особи − 1) встановлення на підставі документа, що посвідчує особу власника, та фіксація у письмовій формі прізвища та імені, дати народження та адреси особи, яка здійснює угоду, а також найменування, номера і дати видачі пред'явленого документа, найменування установи, що його видала; 2) заходи, пов'язані з встановленням органами виконавчої влади особи заявника, який звернувся із заявою про надання йому статусу біженця в Україні і не має документів, що посвідчують його особу, або такі документи підроблені або фальшиві.
Іммігрант − іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання.
Інвалід − особа зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, наслідком травм або з уродженими дефектами, що проводить до обмеження життєдіяльності, до необхідності в соціальній допомозі і захисті.
Інформація про особу − сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про особу.
Конституційне звернення − письмове клопотання до Конституційного Суду України про необхідність офіційного тлумачення Конституції України та законів України з метою забезпечення реалізації чи захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи.
Конституційне подання письмове клопотання до Конституційного Суду України про визнання правового акта (його окремих положень) неконституційним, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення Конституції України та законів України. Конституційним поданням є також звернення Верховної Ради України про дачу висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення
резидента України з поста в порядку імпічменту.
Конституційний суд − єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні.
Конфіскація − 1) означає покарання або захід, призначені судом після розгляду справи стосовно кримінального злочину чи кримінальних злочинів, результатом якого є остаточне позбавлення власності; 2) безоплатне вилучення державного майна як санкції за правопорушення.
Конфіскація майна − примусове безоплатне вилучення у власність держави всього або частини майна, яке є особистою власністю засудженого.
Корупція − 1) діяльність осіб, уповноважених на виконання функцій держави, спрямована на протиправне використання наданих їм повноважень для одержання матеріальних благ, послуг, пільг або інших переваг; 2) діяльність осіб, уповноважених на виконання функцій держави, спрямована на протиправне використання наданих їм повноважень для одержання матеріальних  благ, послуг, пільг або інших переваг.
Крадіжка − 1) таємне викрадення індивідуального майна громадян; 2) таємне викрадення індивідуального майна громадян.
Країна постійного проживання особи без громадянства − країна, в якій особа без громадянства постійно проживала до прибуття в Україну
Легалізація − 1) надання юридичної сили документам, які були видані на території іноземної держави. Ці документи, якщо міжнародними договорами, в яких бере участь Україна, не передбачено інше, мають бути нотаріально засвідчені за місцем їх видачі, перекладені українською мовою та легалізовані в консульській установі України, яка має право легалізації документів, виданих на території цієї держави. Зазначені документи можуть бути також засвідчені в посольстві відповідної держави в Україні та легалізовані в Міністерстві закордонних справ України. Відповідність перекладу документів з іноземної на українську мову засвідчується нотаріально. Перепік країн, де не потрібна легалізація документів, визначається Міністерством закордонних справ України.
Малозабезпечена сім”я − сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Межа малозабезпеченості − величина середньодушового сукупного доходу, який забезпечує непрацездатному громадянинові споживання товарів та послуг на мінімальному рівні, встановленому законодавством.
Міліція в Україні − державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Місце проживання − місце, де громадянин постійно або переважно проживає. Місцем проживання неповнолітніх, що не досягай п'ятнадцяти років, або громадян, які перебувають під опікою, визнається місце проживання їх батьків (усиновителів) або опікунів.
Молода сім’я − подружжя, в якому вік чоловіка та дружини не перевищує 28 років, або неповна сім'я, в якій мати (батько) висом до 28 років.
Молодь (молоді громадяни) − громадяни України віком від 15 до 28 років.
Моральна шкода − шкода, яку заподіяно особистим немайновим правам суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та яка призвела або може призвести до збитків, що мають матеріальне вираження.
Мордування − дії, що полягають в багаторазовому або тривалому спричиненні болю: щипання, шмагання, нанесення численних, але невеликих ушкоджень тупими чи гостро колючими предметами, діяння термічних факторів та інші аналогічні дії.
Наказ виборців − доручення, яке має суспільне значення і дається кандидату в депутати під час зустрічей з виборцями в ході виборчої кампанії зборами виборців відповідного виборчого округу.
Напад − насильницькі дії або погроза вчинення насильницьких дій стосовно прикордонників у зв'язку з службовою діяльністю або результатів службової діяльності, що вчиняються таємно або відкрито (спричинення тілесних ушкоджень, відібрання зброї, зв'язування, вбивство тощо). Напад як такий не перестає ним бути, якщо його лише зупинено і в кожну мить він може розпочатися знову. Напад вважається закінченим, коли він перерваний захистом або припинений самим нападником.
Насильство в сім’ї − будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.
Національні меншини − групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Небезпечне для життя чи здоров’я потерпілого насильство − заподіяння йому легкого тілесного ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або короткочасну втрату працездатності, середньої тяжкості або тяжкого тілесного ушкодження, а також інші насильницькі дії, які не призвели до вказаних наслідків, але були небезпечними для життя чи здоров'я в момент заподіяння. До останніх, зокрема, спід відносити насильство, що призвело до втрати свідомості чи мало характер мордування, здушення шиї, скидання з висоти, застосування електроструму, зброї, спеціальних знарядь тощо.
Недобросовісна реклама − реклама, яка внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, умовчання, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження та інших вимог, передбачених законодавством України, вводить або може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам та державі.
Незаконне вживання наркотичних засобів або психотропних речовин − вживання наркотичних засобів або психотропних речовин без призначення лікаря.
Незаконне публічне вживання наркотичних засобів − відкрите або вчинене групою осіб незаконне вживання наркотичних засобів у місцях, що використовуються для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян.
Незаконний обіг дисків для лазерних систем зчитування, обладнання та сировини для їх виробництва − виробництво, експорт, імпорт, зберігання, реалізація на території України дисків для лазерних систем зчитування, обладнання та сировини для їх виробництва, що не відповідають вимогам Закону.
Незаконні дії щодо усиновлення (удочеріння) − незаконна посередницька діяльність або інші незаконні дії щодо усиновлення (удочеріння) дитини, передачі  під опіку (піклування) чи на виховання в сім'ю громадян.
Необхідна оборона − дії, вчинені з метою захисту інтересів чи прав особи, яка захищається, або іншої особи, інтересів суспільства або держави від суспільно небезпечного посягання шляхом завдання шкоди тому, хто посягає, якщо таю дії були зумовлені потребою негайного відвернення чи припинення посягання.
Неосудність − не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної  дії  чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керували ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.
Неповна сім’я − сім'я, що складається з матері або батька і дитини (дітей).
Неповнолітні − громадяни віком до 18 років.
Непокора − відкрита відмова виконати наказ начальника, а так само інше умисне невиконання наказу.
Непрацездатність − стан об'єкта, при якому значення хоча б одного параметру, що характеризує здатність виконувати задані функції, не відповідають вимогам нормативно-технічної і/ або конструкторської (проектної) документації.
Органи дізнання - міліція; податкова міліція у справах про ухилення від сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також у справах про приховування валютної виручки; - органи безпеки у справах, віднесених законом до їх відання; командири військових частин, з'єднань, начальники військових установу справах про всі злочини, вчинені підлеглими їм військовослужбовцями і військовозобов'язаними під час проходження ними зборів, а також у справах про злочини, вчинені робітниками і службовцями Збройних Сип України у зв'язку із виконанням службових обов'язків або в розташуванні частини, з'єднання, установи; митні органи в справах про контрабанду; начальники виправно-трудових установ, слідчих ізоляторів, лікувально-трудових профілакторіїв і виховно-трудових профілакторіїв у справах про злочини проти встановленого порядку несення служби, вчинені працівниками цих установ, а також у справах про злочини, вчинені в розташуванні зазначених установ; органи державного пожежного нагляду у справах про пожежі і порушення протипожежних правил; - органи прикордонної охорони у справах про порушення державного кордону, капітани морських суден, що перебувають у далекому плаванні.
Органи попереднього слідства − слідчі прокуратури, слідчі органів внутрішніх справ, слідчі податкової міліції і слідчі органів безпеки.
Особиста порука − відібрання від осіб, що заслуговують довір'я, письмового зобов'язання проте, що вони ручаються за належну поведінку та явку обвинуваченого за викликом і зобов'язуються при необхідності доставити його в органи дізнання, попереднього слідства чи в суд на першу проте вимогу.
Паспорт (від фр. - passeport) −  документ, що видається державою для посвідчення особи своїх громадян (первісне значення - дозвіл на проїзд через порт).
Паспортизація − запровадження паспортної системи.
Паспортна система − комплекс заходів з обліку населення за місцем проживання та забезпечення видачі паспортів.
Перше робоче місце − місце роботи молодих громадян після закінчення або припинення навчання в будь-якому навчальному закладі, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення з дійсної строкової військової служби або альтернативної (невійськової) служби.
Письмові докази − всякого роду документи, акти, листування службового або особистого характеру, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Підмовник − особа, яка схилила до вчинення злочину.
Підозрюваний − особа, затримана по підозрінню у вчиненні злочину, особа, до якої застосовано запобіжний захід до винесення постанови про притягнення її як обвинуваченого.
Підписка про невиїзд − відібрання від підозрюваного або обвинуваченого письмового зобов'язання не відлучатися з місця постійного проживання або з місця тимчасового знаходження без дозволу слідчого.
Підсудність − розмежування компетенції стосовно розгляду справ між окремими арбітражними судами.
Платник податку − особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка ввозить (пересилає) товари на мишу територію України.
Погроза застосування насильства під час вчинення опору − полягає у висловлюваннях або діях про наміри винної особи застосувати насильство до працівника міліції, члена громадських формувань з охорони громадського порядку чи військовослужбовця при виконанні ними обов'язків по охороні громадського порядку.
Погроза працівникові правоохоронного органу − погроза вбивством, насильством чи знищенням майна працівникові правоохоронного органу, а так само його близьким родичам у зв'язку з виконанням ним службових обов'язків.
Поміщення неповнолітнього обвинуваченого до дитячої установи і віддання під нагляд батьків чи опікунів − передача неповнолітнього обвинуваченого адміністрації дитячої установи, батькам чи опікунам і відібранні від них письмового зобов'язання про забезпечення ними належної поведінки і явки неповнолітнього обвинуваченого до слідчого, прокурора і суду.
Попередження насильства в сім’ї − система соціальних і спеціальних заходів, спрямованих на усунення причин і умов, які сприяють вчиненню насильства в сім'ї, припинення насильства в сім'ї, яке готується або вже почалося, притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні насильства в сім'ї, а також медико-соціальна реабілітація жертв насильства в сім'ї
Попереднє ув’язнення − запобіжний захід щодо обвинуваченого, підсудного, підозрюваного у вчиненні злочину, за який може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі, та засудженого, вирок щодо якого не набрав законної сипи.
Порука громадської організації або трудового колективу − винесення зборами громадської організації або трудового колективу підприємства, установи, організації, колгоспу, цеху, бригади постанови про те, що дана організація або трудовий колектив ручається за належну поведінку та своєчасну явку обвинуваченого до органу дізнання, слідчого і в суд.
Порушення законодавства про об’єднання громадян − 1) керівництво об'єднанням громадян, яке не легалізувалося у встановленому законом порядку чи жому відмовлено у легалізації, або яке примусово розпущено за рішенням суду, але продовжує діяти, а так само участь у діяльності таких об'єднань; 2) керівництво об'єднанням громадян, ще не легалізувалося у встановленому законом порядку чи якому відмовлено у легалізації, або яке примусово розпущено за рішенням суду, але продовжує доли, а так само участь у діяльності таких об'єднань, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за такі ж порушення.
Порушення недоторканності житла громадян − незаконний обшук, незаконне виселення або інші дії, що порушують недоторканність житла громадян, вчинені посадовою особою.
Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної приналежності чи ставлення до релігії − умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі і гідності, або образа почуттів громадян у зв'язку з їх релігійними переконаннями, а так само пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих переваг громадян залежно від їх расової, національної приналежності або ставлення до релігії.
Порушник − фізична або юридична особа, яка навмисно чи ненавмисно здійснює неправомірні дії щодо автоматизованих систем та інформації в ній.
Постанова − рішення органу дізнання, слідчого і прокурора, а також рішення, які виніс суддя одноособове, і рішення президії суду, Пленуму Верховного Суду України.
Постанова про утримання під вартою − будь-яке розпорядження, яке передбачає позбавлення волі і яке було проголошене кримінальним судом на додаток до вироку про ув'язнення або замість нього.
Постійне місце проживання − місце проживання на території якої-небудь держави не менше одного року фізичної особи, яка не має постійного місця проживання на території інших держав і має намір проживати на території цієї держави протягом необмеженого строку, не обмежуючи таке проживання певною метою, і за умови, що таке проживання не є наслідком виконання цією особою службових обов'язків або зобов'язань за договором (контрактом).
Посягання на здоров’я громадян під приводом виконання релігійних обрядів − організація або керівництво групою, діяльність якої, що здійснюється під приводом проповідування релігійних віровчень чи виконання релігійних обрядів, поєднана з заподіянням шкоди здоров'ю громадян або статевою розпустою.
Потерпілий − особа, якій злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
Правоохоронні органи − органи прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, митні органи, органи охорони державного кордону, органи державної податкової служби, органи і установи виконання покарань, державної контрольно-ревізійної служби, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Прийомна сім’я − сім'я, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання
Примусове стягнення − звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків
Принцип гласності − забезпечує висвітлення в засобах масової інформації показників бюджетів і звітів про їх виконання.
Прожитковий мінімум − вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості
Прожитковий мінімум для сім’ї − визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення
Проникнення − вторгнення у житло з метою вчинення крадіжки, грабежу чи розбою. Воно може здійснюватися як таємно, так і відкрито, як з подоланням перешкод або опору людей, так і безперешкодно, а також з допомогою різних засобів.
Протокол − документ про проведення слідчих і судових дій, про їх зміст і наслідки.
Психологічне насильство в сім’ї − насильство, пов'язане з дією одного члена сім'ї на психіку іншого члена сім'ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров'ю
Пункт тимчасового розміщення біженців − місце тимчасового розміщення осіб, які подали заяву про надання статусу біженця, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця та яким надано в Україні статус біженця
Реальна загроза вчинення насильства в сім’ї − погроза вчинення одним членом сім'ї стосовно іншого члена сім'ї умисних дій, передбачених абзацом другим цієї статті, якщо є реальні підстави очікувати її виконання
Речові докази − предмети, які були знаряддям вчинення злочину, зберегли на собі сліди злочину або були об'єктом злочинних дій, гроші, цінності та інші речі, нажиті злочинним шляхом, і всі інші предмети, які можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних або для спростування обвинувачення чи пом'якшення відповідальності.
Розбещення неповнолітніх − вчинення розпутних дій щодо особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку.
Розбій − напад з метою заволодіння індивідуальним майном громадян, поєднаний з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства.
Самоуправство − самовільне, всупереч встановленому законом порядку, вчинення будь-яких  дій, правомірність яких оспорюється іншою особою або державним чи громадським підприємством, установою чи організацією, якщо такими дими було заподіяно істотної  шкоди державним чи громадським інтересам або охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян.
Сім’я − одинока особа чи кілька осіб, які проживають разом і (або) об'єднані законними правами та обов'язками щодо утримання
Скарга − звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, організацій, об'єднань громадян, підприємств, посадових осіб.
Слідчий − слідчий прокуратури, слідчий органів внутрішніх справ, слідчий органів безпеки, слідчий податкової міліції.
Соціальна профілактика − робота, спрямована на попередження аморальної, протиправної, іншої асоціальної поведінки дітей та молоді, виявлення будь-якого негативного впливу на життя і здоров'я дітей та молоді та запобігання такому впливу
Соціальна реабілітація − робота, спрямована на відновлення морального, психічного та фізичного стану дітей та молоді, їх соціальних функцій, приведення індивідуальної чи колективної поведінки у відповідність із загальновизнаними суспільними правилами і нормами
Соціальна робота
діяльність уповноважених органів, підприємств, організацій та установ незалежно від їх підпорядкування і форми власності та окремих громадян, яка спрямована на створення соціальних умов життєдіяльності, гармонійного та різнобічного розвитку дітей та молоді, захист їх конституційних прав, свобод і законних інтересів, задоволення культурних та духовних потреб.
Соціальне обслуговування − робота, спрямована на задоволення потреб, які виникають у процесі життєдіяльності, що забезпечує гармонійний та різнобічний розвиток дітей та молоді шляхом надання соціальної допомоги і різноманітних соціальних послуг.
Соціальний захист інвалідів з боку держави − надання грошової допомоги, засобів пересування, протезування, орієнтації і сприйняття інформації, пристосованого житла, у встановленні опіки або стороннього догляду, а також пристосуванні забудови населених пунктів, громадського транспорту, засобів комунікацій і зв'язку до особливостей інвалідів.
Соціальний менеджмент − управління системою соціальної роботи, спрямоване на реалізацію її завдань та пошук оптимальних шляхів їх вирішення.
Соціальний супровід − робота, спрямована на здійснення соціальних опіки, допомоги та патронажу соціально незахищених категорій дітей та молоді з метою подолання життєвих труднощів, збереження, підвищення їх соціального статусу.
Соціальні норми і нормативи − показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послугами.
Соціальні служби для молоді − спеціальні заклади, які надають соціальні послуги та соціальну допомогу молоді.
Співучасть − умисна спільна участь двох або більше осіб у вчиненні злочину.
Суд − Верховний Суд України, Верховний суд Республіки Крим, обласний, Київський і Севастопольський міські, міжобласний, районний (міський), міжрайонний (окружний) суди, військовий суд, суддя, який одноособово розглядає справу.
Суд першої інстанції − суд, що має право винести вирок у справі.
Суддя − 1) посадова особа арбітражного суду; 2) голова, заступник голови і суддя відповідно Верховного Суду України, Верховного суду Республіки Крим, обласного, Київського і Севастопольського міських, міжобласного, районного (міського), міжрайонного (окружного), військового судів, народний зaсідатель.
Тілесні ушкодження − порушення анатомічної цілості тканин, органів та їх функцій, що виникає як внаслідок дії одного чи кількох зовнішніх ушкоджуючих факторів -фізичних, хімічних, біологічних, психічних.
Товариство покупців − добровільне об'єднання громадян, які уклали угоду про спільну діяльність, з метою придбання об'єкта приватизації у колективну власність.
Торгівля людьми − відкрите чи таємне заволодіння людиною, пов'язане з законним чи незаконним переміщенням за згодою чи без згоди особи через державний кордон України або без такого для подальшого продажу або іншої оплатної передачі з метою сексуальної експлуатації, використання в порнобізнесі, втягнення у злочинну діяльність, залучення в боргову кабалу, усиновлення в комерційних цілях, використання в збройних конфліктах, експлуатації її праці.
Український національний комітет молодіжних організацій − спілка, що об'єднує більшість легалізованих всеукраїнських молодіжних та дитячих організацій, а також обласних, Автономної Республіки Крим, київських та севастопольських міських об’єднань молодіжних та дитячих громадських організацій.
Умисне вбивство при обтяжуючих обставинах − умисне вбивство: а) з корисливих мотивів; б) з хуліганських мотивів. в) вчинене у зв'язку з виконанням потерпілим службового або громадського обов'язку. г) двох або більше осіб. д) жінки, яка завідомо для винного була в стані вагітності; е) вчинене з особливою жорстокістю або способом, небезпечним для життя багатьох осіб; ж) вчинене з метою приховати інший злочин або полегшити його вчинення, а так само поєднане з зґвалтуванням; з) вчинене особливо небезпечним рецидивістом або особою, яка раніше вчинила умисне вбивство; и) вчинене на замовлення; і) вчинене за попереднім зговором групою осіб або організованою групою.
Умисне легке тілесне ушкодження − умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або короткочасну втрату працездатності.
Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження − умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, тобто умисне тілесне ушкодження, що не є небезпечним для життя, але таке, що спричинило тривале порушення функцій будь-якого органу або інший тривалий розлад здоров'я.
Умисне тяжке тілесне ушкодження − умисне тяжке тілесне ушкодження, тобто умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння, або таке, що спричинило втрату будь-якого органу або втрату його функцій, душевну хворобу або інший розлад здоров'я, поєднаний з стійкою втратою працездатності не менше ніж на одну третину, або переривання вагітності чи непоправне знівечення обличчя.
Уповноважена особа − 1) представник, довірена юридична або фізична особа, яка діє на підставі чинного законодавства України.
Усиновлення (удочеріння) − оформлене спеціальним юридичним актом прийняття в сім'ю неповнолітньої дитини на правах сина чи дочки.
Ухвала − всі рішення, крім вироку, які виніс суд першої інстанції в судових та розпорядчих засіданнях, і рішення, винесені судом касаційної інстанції, а також рішення колегії в кримінальних справах Верховного Суду України.
Учасники процесу − обвинувачений, підозрюваний, захисник, а також потерпілий, цивільний позивач, цивільний відповідач та їхні представники.
Фізичне насильство в сім’ї − умисне нанесення одним членом сім'ї іншому члену сім'ї побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до смерті постраждалого, порушення фізичного чи психічного здоров'я, нанесення шкоди його честі і гідності
Хуліганство − умисні дії, що грубо порушують громадський порядок і виражають явну неповагу до суспільства.
Центри соціальних служб для молоді − спеціальні заклади, уповноважені державою брати участь у реалізації державної молодіжної політики шляхом здійснення соціальної роботи з дітьми та молоддю
Цивільна процесуальна правоздатність − здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки (цивільна процесуальна правоздатність) визнається за всіма громадянами України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної належності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, місця проживання та інших обставин, а також за державними підприємствами, установами, організаціями, колгоспами, іншими кооперативними організаціями, їх об'єднаннями, іншими громадськими організаціями, які користуються правами юридичної особи.
Цивільний відповідач − як цивільних відповідачів може бути притягнуто батьків, опікунів, піклувальників або інших осіб, а також підприємства, установи та організації, які в силу закону несуть матеріальну відповідальність за шкоду, завдану злочинними діями обвинуваченого.
Цивільний позивач − громадянин, підприємство, установа чи організація, які зазнали матеріальної шкоди від злочину і пред'явили вимогу про відшкодування збитків.
Члени сім’ї біженця − чоловік (дружина), діти, яким не виповнилося вісімнадцять років, непрацездатні батьки та інші особи, які перебувають під опікою чи піклуванням біженця
Шахрайство − заволодіння індивідуальним майном громадян або набуття права на майно шляхом обману чи зловживання довір'ям.
Штраф −  грошове стягнення, що накладається на громадян і посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Юридичні особи − організації, які мають відокремлене майно, можуть від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов'язки, бути позивачами і відповідачами в суді, арбітражі або в третейському суді.

Немає коментарів:

Дописати коментар